Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Aktualności

Opolska edycja wojewódzka konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa" ogłoszona. Zapraszamy do udziału!!!
Czwartek, 23 Sierpień 2018 | Przeczytany 468 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

      Logo KSS     HERB-OPOLSKIE-CMYK     LOGO ODNOWA WSI

Drodzy sołtysi, mieszkańcy wsi z terenu województwa opolskiego!

Zarząd Województwa Opolskiego Uchwałą nr 5907/2018 z dnia 20 sierpnia 2018 r. ogłosił I edycję konkursu „Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa”- etap wojewódzki.
Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy oraz informacji w zakresie realizacji projektów służących aktywizacji lokalnej społeczności sfinansowanych w sołectwach   w ramach funduszu sołeckiego, wymiana doświadczeń, krzewienie dobrych praktyk oraz prezentacja wsi jako miejsca do życia i rozwoju społeczno-zawodowego.

Adresatami konkursu są sołectwa z terenu województwa opolskiego, które w latach 2010-2017 zrealizowały projekty sfinansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego, lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny.

Więcej…
 

Duszpasterz rolników, orędownik polskiej wsi
Piątek, 6 Lipiec 2018 | Przeczytany 499 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

Okładka Biskup

W 2018 roku przypada 80-lecie urodzin oraz 15. rocznica śmierci księdza biskupa Romana Andrzejewskiego, wielkiego Polaka i patrioty, wieloletniego krajowego duszpasterza rolników. Sylwetkę i ważniejsze dzieła księdza biskupa przypomina broszura wydana nakładem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Zapraszamy do lektury.

Publikację w formacie PDF można pobrać TUTAJ

 

  
Z dewizą "ludzkie ku boskiemu" - XXVI Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Lichenia
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 490 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0308  DSC 0288

W dniu 1 lipca w przeddzień uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej do Sanktuarium  w Licheniu przybyły liczne delegacje mieszkańców terenów wiejskich na kolejną XXVI już Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich. W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, dyrektor Departamentu PROW Pani Izabela Mroczek, Prezes Sławomir Siwek, reprezentujący Kapitułę Nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego, oraz wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele organizacji wiejskich.  Podczas mszy świętej, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański sołtysi liderzy wiejscy dziękowali licheńskiej Pani za liczne łaski jakie za jej pośrednictwem otrzymali i prosili o błogosławieństwo na dalsze lata pielgrzymowania. Modlitwy kierowali w szczególności za dusze św. pamięci ks. biskupa Romana Andrzejewskiego, duszpasterza rolników w 15 rocznicę jego śmierci. 

Więcej…
  
Finał VI edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"I
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 1131 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

                                           Slajd Wiejska PolskaDSC 0215

W dniu 1 lipca br. podczas corocznej konferencji „Wiejska Polska” w Licheniu odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu pn.: „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” skierowanego do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego. Realizowany jest on przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podsumowania kolejnych lat realizacji funduszu sołeckiego dokonał Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS. 

- Fundusz sołecki przyczynił się do wzrostu aktywności społecznej, poszerzenia wiedzy o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego i finansach publicznych, a przede wszystkim zwiększył poczucie bycia gospodarzem lub współgospodarzem poprzez możliwość udziału mieszkańców w rozpatrywaniu i podejmowaniu decyzji o sprawach związanych z miejscem w którym żyją. Wzmocnił tym samym pozycje sołectwa, sołtysa i zebrania wiejskiego (unikat europejski). W tym roku w blisko 28 500 sołectwach zaplanowano do wykorzystania w ramach funduszu sołeckiego kwotę 558 mln zł – mówił I. Niewiarowski. Zainteresowanie uczestników konferencji wywołała podana przez prezesa KSS informacja o planowanych zmianach legislacyjnych m.in.: w zakresie ustawy o samorządzie gminnym. Mają one będą dotyczyć w szczególności: wzmocnienia pozycji prawnej i majątkowej sołectwa, w tym  możliwości dysponowania rachunkiem bankowym. Dochody z mienia przekazanego sołectwu mają zasilać fundusz sołecki. Sołtysom zaś za wykonywanie pracy na rzecz gminy nie związanej z funkcją ma przysługiwać wynagrodzenie (szczegóły pod linkiem).

Więcej…
  
Laureaci VI edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 497 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

POZNAJMY ICH BLIŻEJ (Prezentacja)

 

Slajd do prezentacji

  
"Taniec otwiera w ludziach to co najpiękniejsze..."
Wtorek, 26 Czerwiec 2018 | Przeczytany 416 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

                                    20 zAJĘCIA TANECZNE 20.06.2018 40 zAJĘCIA TANECZNE 20.06.2018

Pod takim hasłem międzypokoleniowa grupa z gminy Rzgów, uczestnicy projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów pn.: „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło” rozpoczęli cykl warsztatów tanecznych. O tym, że mali i duzi mieszkańcy gminy Rzgów potrafią się doskonale bawić łącząc przyjemne z pożytecznym wiemy nie od dziś. Za nimi bowiem zajęcia z choreoterapii, podczas których udowodnili, że z tańcem są za Pan brat. Po doskonałym wprowadzeniu w świat muzyki, ruchu i niezwykłych emocji przyszedł w końcu czas na zajęcia z zakresu tańca towarzyskiego.  Pod okiem doświadczonego instruktora pana Zbigniewa Witkowiaka uczestnicy poznawali podstawy takich tańców jak: rock and roll, walc angielski i cha cha. Z uśmiechem na twarzach i niezwykłym  zaangażowaniem oraz sumiennością  mali i duzi mieszkańcy lokalnej wspólnoty wykonywali pokazywane kroki poszerzając taneczno-ruchowe horyzonty. Choć nie wszystko było łatwe to uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że „trening czyni mistrza”. Przed nimi ciąg dalszy tanecznej „przygody z przytupem”, podczas której poznawać będą kolejne układy taneczne, w tym również te z ludową nutą w tle.

 

Logotypy

  
Zapraszamy do udziału w Pielgrzymce Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Lichenia
Środa, 6 Czerwiec 2018 | Przeczytany 440 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

licheń 2018

 

                                             

 

 

 

 

 

 

 

                                                        PROGRAM

Godzina

Działania

11.00-11.20

Zgłaszanie pocztów sztandarowych przed bazyliką

Zgłaszanie darów w bazylice pod chórem

11.30

Wprowadzenie pocztów sztandarowych do bazyliki

11.45

Powitanie pielgrzymów przez ks. dyżurnego

11.55

Wystąpienie Ireneusza Niewiarowskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów  (bazylika górna, nawa główna) 

12.00

Msza św. w intencji śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego  (bazylika górna, nawa główna) – Przewodniczy Wikariusz Biskupi  ks. Wojciech Kochański

13.30

Po Mszy św. przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na cmentarz;

złożenie kwiatów na grobie bp. Romana Andrzejewskiego

         

            

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 68

fs20d

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy