Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Aktualności

Z dewizą "ludzkie ku boskiemu" - XXVI Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Lichenia
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 769 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0308  DSC 0288

W dniu 1 lipca w przeddzień uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej do Sanktuarium  w Licheniu przybyły liczne delegacje mieszkańców terenów wiejskich na kolejną XXVI już Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich. W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, dyrektor Departamentu PROW Pani Izabela Mroczek, Prezes Sławomir Siwek, reprezentujący Kapitułę Nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego, oraz wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele organizacji wiejskich.  Podczas mszy świętej, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański sołtysi liderzy wiejscy dziękowali licheńskiej Pani za liczne łaski jakie za jej pośrednictwem otrzymali i prosili o błogosławieństwo na dalsze lata pielgrzymowania. Modlitwy kierowali w szczególności za dusze św. pamięci ks. biskupa Romana Andrzejewskiego, duszpasterza rolników w 15 rocznicę jego śmierci. 

Więcej…
 

Finał VI edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"I
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 1420 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

                                           Slajd Wiejska PolskaDSC 0215

W dniu 1 lipca br. podczas corocznej konferencji „Wiejska Polska” w Licheniu odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu pn.: „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” skierowanego do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego. Realizowany jest on przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podsumowania kolejnych lat realizacji funduszu sołeckiego dokonał Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS. 

- Fundusz sołecki przyczynił się do wzrostu aktywności społecznej, poszerzenia wiedzy o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego i finansach publicznych, a przede wszystkim zwiększył poczucie bycia gospodarzem lub współgospodarzem poprzez możliwość udziału mieszkańców w rozpatrywaniu i podejmowaniu decyzji o sprawach związanych z miejscem w którym żyją. Wzmocnił tym samym pozycje sołectwa, sołtysa i zebrania wiejskiego (unikat europejski). W tym roku w blisko 28 500 sołectwach zaplanowano do wykorzystania w ramach funduszu sołeckiego kwotę 558 mln zł – mówił I. Niewiarowski. Zainteresowanie uczestników konferencji wywołała podana przez prezesa KSS informacja o planowanych zmianach legislacyjnych m.in.: w zakresie ustawy o samorządzie gminnym. Mają one będą dotyczyć w szczególności: wzmocnienia pozycji prawnej i majątkowej sołectwa, w tym  możliwości dysponowania rachunkiem bankowym. Dochody z mienia przekazanego sołectwu mają zasilać fundusz sołecki. Sołtysom zaś za wykonywanie pracy na rzecz gminy nie związanej z funkcją ma przysługiwać wynagrodzenie (szczegóły pod linkiem).

Więcej…
  
Laureaci VI edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 777 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

POZNAJMY ICH BLIŻEJ (Prezentacja)

 

Slajd do prezentacji

  
"Taniec otwiera w ludziach to co najpiękniejsze..."
Wtorek, 26 Czerwiec 2018 | Przeczytany 716 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

                                    20 zAJĘCIA TANECZNE 20.06.2018 40 zAJĘCIA TANECZNE 20.06.2018

Pod takim hasłem międzypokoleniowa grupa z gminy Rzgów, uczestnicy projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów pn.: „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło” rozpoczęli cykl warsztatów tanecznych. O tym, że mali i duzi mieszkańcy gminy Rzgów potrafią się doskonale bawić łącząc przyjemne z pożytecznym wiemy nie od dziś. Za nimi bowiem zajęcia z choreoterapii, podczas których udowodnili, że z tańcem są za Pan brat. Po doskonałym wprowadzeniu w świat muzyki, ruchu i niezwykłych emocji przyszedł w końcu czas na zajęcia z zakresu tańca towarzyskiego.  Pod okiem doświadczonego instruktora pana Zbigniewa Witkowiaka uczestnicy poznawali podstawy takich tańców jak: rock and roll, walc angielski i cha cha. Z uśmiechem na twarzach i niezwykłym  zaangażowaniem oraz sumiennością  mali i duzi mieszkańcy lokalnej wspólnoty wykonywali pokazywane kroki poszerzając taneczno-ruchowe horyzonty. Choć nie wszystko było łatwe to uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że „trening czyni mistrza”. Przed nimi ciąg dalszy tanecznej „przygody z przytupem”, podczas której poznawać będą kolejne układy taneczne, w tym również te z ludową nutą w tle.

 

Logotypy

  
Zapraszamy do udziału w Pielgrzymce Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Lichenia
Środa, 6 Czerwiec 2018 | Przeczytany 710 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

licheń 2018

 

                                             

 

 

 

 

 

 

 

                                                        PROGRAM

Godzina

Działania

11.00-11.20

Zgłaszanie pocztów sztandarowych przed bazyliką

Zgłaszanie darów w bazylice pod chórem

11.30

Wprowadzenie pocztów sztandarowych do bazyliki

11.45

Powitanie pielgrzymów przez ks. dyżurnego

11.55

Wystąpienie Ireneusza Niewiarowskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów  (bazylika górna, nawa główna) 

12.00

Msza św. w intencji śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego  (bazylika górna, nawa główna) – Przewodniczy Wikariusz Biskupi  ks. Wojciech Kochański

13.30

Po Mszy św. przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na cmentarz;

złożenie kwiatów na grobie bp. Romana Andrzejewskiego

         

            

 

  
UWAGA! 30 maja br. mija termin składania zgłoszeń na konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”
Piątek, 25 Maj 2018 | Przeczytany 835 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

KSS papier firmowy stopka2018 cz2

Mieszkańcy sołectw z terenu województwa wielkopolskiego, 30 maja 2018 r. mija termin składania zgłoszeń na VI edycję konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Decyduje data stempla pocztowego.

Serdecznie zapraszamy do udziału:)

  
Ciąg dalszy tanecznych wiraży uczestników projektu „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło”
Niedziela, 29 Kwiecień 2018 | Przeczytany 748 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

2018-04-26 20.05.32  036 Zajęcia choreo 26.04.2018

Kolejne a zarazem ostatnie warsztaty choreo-rozwojowe za nami. Mali i duzi mieszkańcy gminy Rzgów zostali tanecznym krokiem zaproszeni przez trenera Wojciecha Pytlewskiego do stworzenia ciekawych układów choreograficznych na podstawie tańca w kręgu. Celem zajęć było wyzwolenie wśród uczestników swobodnej ekspresji w tańcu, wyrażanie emocji, uwalnianie ciała i umysłu od napięć. Czyli jednym słowem czerpanie korzyści dla siebie, swojej kondycji psychicznej jak i oczywiście fizycznej. Rozgrzewkę rozpoczęto od pierwotnego tańca. Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością wzięli udział w zabawie w naśladowanie dźwięków natury, aranżując zjawisko burzy z deszczem czy przywitanie wiosny. Wykorzystując zmysły, umysł i ruch ciała stworzyli niesamowitą choreografię. Następnie grupa podzieliła się na role i przy różnorodnej muzyce tworzyła odpowiednie do jej charakteru kompozycje ruchowe. Dobrej zabawy nie było końca 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 68

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy