Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Aktualności

Z kulturą mi po drodze...
Środa, 26 Lipiec 2017 | Przeczytany 1765 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

DSC07409 DSC07385

21 lipca br. w wakacyjne, słoneczne popołudnie seniorzy wraz z pozostałymi mieszkańcami swojej kawęczyńskiej wspólnoty uczestniczyli w Kulturoznawczym Rajdzie Rowerowym „Z kulturą mi po drodze”. To kolejna atrakcja w ramach projektu dofinansowanego z Programu ASOS 2014-2020. Piętnastokilometrowa trasa rajdu biegła przez Tokary Pierwsze – Okręglice - Chocim – Żdżary. Mali i duzi uczestnicy wyruszyli z pod Szkoły Podstawowej w Tokarach Pierwszych, a pierwszy postój miał miejsce w Chocimiu przy XIX-wiecznym dworku. O jego historii opowiedziała i oprowadziła po jego zakatkach przewodniczka PTTK, Paulina Wożniak. Kolejną atrakcję w tym miejscu postoju zapewnił Zdzisław Kowalczyk, sołtys sołectwa Chocim zapraszając uczestników do zwiedzenia farmy rybek KOI, która jest największą w Europie tego typu hodowlą. Następnym punktem na trasie wyprawy, przy którym zatrzymali  się rowerzyści była kapliczka św. Wawrzyńca. Wysłuchano tu ciekawej legendy z nią związanej. Dalej trasa zaprowadziła uczestników do dworku w Żdżarach. Jego historię przybliżyła przewodniczka PTTK, Pani Agnieszka Sasiak. Wszystkim ciekawym opowieściom uważnie przysłuchiwały się najmłodsi uczestnicy, którzy mieli możliwość wykazania się zdobytą wiedzą o regionie podczas przygotowanego dla nich mini quizu. A było warto, bo organizatorzy zapewnili interesujące nagrody. Ostatni etap zakończył się w sołectwie Żdżary, tu właśnie dzięki pomocy i wsparciu sołtysa Pana Ryszarda Jaśkiewicza odbyła się część integracyjno-biesiadna przy ogromnym ognisku i smakowitych przekąskach, które pozwoliły zregenerować siły po tej pełnej atrakcji i wrażeń wyprawie. Rajd przebiegał w miłej  i pogodnej atmosferze. Jego organizatorami byli: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Urząd Gminy w Kawęczynie.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak udanej inicjatywy.

logo asos

 

Laureaci konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"
Czwartek, 13 Lipiec 2017 | Przeczytany 1604 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

 prezentacja laureatów

Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją laureatów V edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".

LAUREACI

 

stopka  2 krajowe

 

  
Finał V edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"
Czwartek, 13 Lipiec 2017 | Przeczytany 1675 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0269 DSC 0307 DSC 0291

Finał kolejnej edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” odbył się 9 lipca 2017 r. w Domu Pielgrzymka Arka w Licheniu, podczas corocznie organizowanej konferencji „Wiejska Polska”. Konkurs po raz piąty realizowany był przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. 

Witając gości Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS podsumował ostatnie lata funkcjonowania funduszu sołeckiego. Poinformował m.in, że obecnie korzysta z niego blisko 70 procent polskich gmin. 

- Fundusz sołecki jest pierwszym masowo realizowanym budżetem partycypacyjnym w Polsce, buduje umiejętność współpracy, kooperacji. Wywołuje również dyskusję i pokazuje sposób i kondycję zarządzania w gminie. W 2009 roku mieliśmy 1178 gmin realizujących fundusz, a obecnie mamy już ich 1510, będzie ona zatem realizowany w ponad 27 600 sołectwach. Łącznie na realizację inicjatyw sołeckich gminy przeznaczą w 2017 r. 445 mln zł. Te dane pokazują skalę i zarazem wskazują na naszą odpowiedzialność za to, żeby były umiejętnie pomnażane i przyczyniały się do budowania kapitału społecznego – mówił prezes. 

Następnie podsumowania kolejnej edycji konkursu dokonała tradycyjnie Przewodnicząca Komisji Konkursu Pani Arleta Jaśniewicz, która podkreślała, że inicjatywa ta daję szansę prezentacji przykładów inicjatyw i aktywności mieszkańców, którzy w sposób bezinteresowny podejmują się działań rozwijających aktywność lokalną, poprawiają wizerunek swoich wsi, rozbudowują poczucie własnej wartości i dumy z miejscowości w której mieszkają. Konkurs przyczynia się do poznania historii miejsca zamieszkania i regionu, tradycji ludowych, tradycji kulinarnych, a co najważniejsze pobudza mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w realizacji zadań na rzecz rozwoju swojej małej ojczyzny.

Więcej…
  
„25 lat pielgrzymowania sołtysów i środowisk wiejskich do Sanktuarium Matki Bolesnej w Licheniu”
Poniedziałek, 10 Lipiec 2017 | Przeczytany 1572 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

DSC 0413 DSC 0349

Powitania uczestników nabożeństwa dokonał Ireneusz Niewiarowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. W swoim przemówieniu objął wspomnieniami wiele ważnych osób, wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla Ojczyzny, wsi i jej mieszkańców. Środowiska wiejskie swoje pielgrzymowanie rozpoczęły w 1993 roku przekształcając niewielką pielgrzymkę rolników za zgodą śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, z życzliwym przyjęciem ks. Kustosza Eugeniusza Makulskiego i z pomocą śp. ks. Infułata Antoniego Łassy. W dobrej atmosferze Lichenia narodziło się Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, w 1994 r. powstał Komitet Założycielski Stowarzyszenia, a w 1995 r. odbyła się I Walne i wybór jego władz. Równolegle rozwijała się pielgrzymka i struktury stowarzyszenia. 

Więcej…
  
XXV Jubileuszowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich
Poniedziałek, 3 Lipiec 2017 | Przeczytany 1555 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

BANER - Pielgrzymka

Godzina

Wydarzenie

11.00

Zgłaszanie pocztów sztandarowych przed bazyliką

Zgłaszanie darów w bazylice pod chórem

11.30

Wprowadzenie pocztów sztandarowych do bazyliki

11.45

Powitanie pielgrzymów przez ks. dyżurnego

11.55

Wystąpienie Ireneusza Niewiarowskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów  (bazylika górna, nawa główna) 

12.00

Msza św. (bazylika górna, nawa główna) – Przewodniczy Wikariusz Biskupi  
ks. Wojciech Kochański

13.30

Po Mszy św. przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na cmentarz;

złożenie kwiatów na grobie bpa Romana Andrzejewskiego

         

            

 

  
XXV Jubileuszowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich
Poniedziałek, 3 Lipiec 2017 | Przeczytany 1531 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

BANER - Pielgrzymka

Godzina

Wydarzenie

11.00

Zgłaszanie pocztów sztandarowych przed bazyliką

Zgłaszanie darów w bazylice pod chórem

11.30

Wprowadzenie pocztów sztandarowych do bazyliki

11.45

Powitanie pielgrzymów przez ks. dyżurnego

11.55

Wystąpienie Ireneusza Niewiarowskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów  (bazylika górna, nawa główna) 

12.00

Msza św. (bazylika górna, nawa główna) – Przewodniczy Wikariusz Biskupi  
ks. Wojciech Kochański

13.30

Po Mszy św. przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na cmentarz;

złożenie kwiatów na grobie bpa Romana Andrzejewskiego

         

            

 

  
"Z kulturą mi po drodze..."
Poniedziałek, 29 Maj 2017 | Przeczytany 1698 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

image003  image009 

27 maja br.  przepiękna, słoneczna, majowa pogoda towarzyszyła uczestnikom Kulturoznawczego Rajdu Rowerowego „Z kulturą mi po drodze”, który został organizowany w ramach projektu „Rozsmakowani w kulturze” w ramach Programu ASOS 2014-2020. Seniorzy, osoby dorosłe, młodzież i dzieci z gminy Rzgów w miłej atmosferze przemierzyły 23 kilometrową trasę rajdu, która biegła przez Rzgów, Józefowo, Zarzew, Kuchary Kościelne, Barczygłów, Kowalewek, Sławsk, Barłogi. Pierwszy postój odbył się na placu przy Leśnej Scenie w Zarzewie, gdzie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla uczestników smakowitą niespodziankę częstując kawą i przepysznym ciastem. Posileni i pokrzepieni uczestnicy ruszyli w  dalszą drogę. Kolejny postój miał miejsce przy Izbie Pamięci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Dorota Eltman przedstawiła dzieje pisarki. Następnie grupa rajdowiczów zatrzymała się przy promie w Sławsku, gdzie  wysłuchała opowieści sołtysa Wiesława Czai o miejscowości Sławsk.Meta Rajdu miała miejsce w Barłogach przy Sali OSP, gdzie  na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek. Dzieci biorące udział w kulturoznawczym rajdzie miały możliwość wykazania się wiedzą o regionie podczas przygotowanego mini quizu.  Za uważne przysłuchiwanie się przekazywanym ciekawostkom z historii regionu i udzielenie bezbłędnych odpowiedzi otrzymały drobne upominki. Nad bezpieczeństwem podczas całego Rajdu czuwali niezawodni Strażacy z OSP Kurów, OSP Branno oraz Policjanci z Komisariatu Policji w Rychwale. Rajd wzbogacony o ciekawe elementy edukacyjne  przebiegał w miłej  i pogodnej atmosferze. Była moc integracji, współpracy i niezliczonych wrażeń.Organizatorami rajdu byli: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie, Urząd Gminy Rzgów, OSP Barłogi. 

logo asos

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 68

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy