Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Aktualności

"Z kulturą mi po drodze..."
Poniedziałek, 29 Maj 2017 | Przeczytany 1281 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

image003  image009 

27 maja br.  przepiękna, słoneczna, majowa pogoda towarzyszyła uczestnikom Kulturoznawczego Rajdu Rowerowego „Z kulturą mi po drodze”, który został organizowany w ramach projektu „Rozsmakowani w kulturze” w ramach Programu ASOS 2014-2020. Seniorzy, osoby dorosłe, młodzież i dzieci z gminy Rzgów w miłej atmosferze przemierzyły 23 kilometrową trasę rajdu, która biegła przez Rzgów, Józefowo, Zarzew, Kuchary Kościelne, Barczygłów, Kowalewek, Sławsk, Barłogi. Pierwszy postój odbył się na placu przy Leśnej Scenie w Zarzewie, gdzie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla uczestników smakowitą niespodziankę częstując kawą i przepysznym ciastem. Posileni i pokrzepieni uczestnicy ruszyli w  dalszą drogę. Kolejny postój miał miejsce przy Izbie Pamięci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Dorota Eltman przedstawiła dzieje pisarki. Następnie grupa rajdowiczów zatrzymała się przy promie w Sławsku, gdzie  wysłuchała opowieści sołtysa Wiesława Czai o miejscowości Sławsk.Meta Rajdu miała miejsce w Barłogach przy Sali OSP, gdzie  na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek. Dzieci biorące udział w kulturoznawczym rajdzie miały możliwość wykazania się wiedzą o regionie podczas przygotowanego mini quizu.  Za uważne przysłuchiwanie się przekazywanym ciekawostkom z historii regionu i udzielenie bezbłędnych odpowiedzi otrzymały drobne upominki. Nad bezpieczeństwem podczas całego Rajdu czuwali niezawodni Strażacy z OSP Kurów, OSP Branno oraz Policjanci z Komisariatu Policji w Rychwale. Rajd wzbogacony o ciekawe elementy edukacyjne  przebiegał w miłej  i pogodnej atmosferze. Była moc integracji, współpracy i niezliczonych wrażeń.Organizatorami rajdu byli: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie, Urząd Gminy Rzgów, OSP Barłogi. 

logo asos

 

 

Kulturalnie atrakcyjny tydzień u seniorów Rzgowie
Poniedziałek, 22 Maj 2017 | Przeczytany 1398 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

033 Warsztaty z rękodzieła 17.05.2017  015 Warsztaty wokalne 19.05.2017

Po poniedziałkowym wyjeździe do Teatru Muzycznego w Łodzi, seniorzy ze Rzgowa uczestniczyli w pierwszych zajęciach z rękodzieła artystycznego i warsztatach wokalnych. Celem tych zajęć jest rozwijanie wyobraźni oraz aktywności twórczej, wzrost motywacji do świadomego uczestnictwa w kulturze. Tematem przewodnim pierwszych zajęć z rękodzieła był gips. Po krótkim wprowadzeniu, którego dokonała instruktorka p. Kamila Janicka pełni radości, chęci działania i ambicji seniorzy intensywnie przystąpili do dzieła. Uczestnicy zdobywali i poszerzali swoje umiejętności o technikę ,,narzutu gipsu” dzięki, której powstały różnego rodzaju świeczniki w formie płaskorzeźby.  W trakcie zajęć seniorzy wykazali dużą aktywność,  pomysłowość i zaangażowanie. Na wielu  twarzach można było dostrzec uśmiech, zadowolenie i satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

Więcej…
  
Niezwykłe międzypokoleniowe golińskie zajęcia dramowe
Czwartek, 18 Maj 2017 | Przeczytany 1363 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

P1090532  P1090487

Grupa międzypokoleniowa z Goliny uczestniczyła w drugim warsztacie integracyjno-rozwojowym zorganizowanym w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia”. Tym razem uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w różnorakich ćwiczeniach prowadzonych metodą dramy, przy których bawili się znakomicie. Wprowadzeni w świt fikcji, niezwykłych aktorskich improwizacji mieli okazję przeżyć niezwykłe doświadczenia. Drama przez swój specyficzny sposób pracy kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne uczestników, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii etc., z drugiej zaś pozwala na wyrażenie siebie — własnych uczuć i myśli. Wcielając się w różne  role uczestnicy dokonywali analizy, szukali rozwiązań, generowali i testowali swoje pomysły. Angażowali wszystkie zmysły, stawiając czoła niezwykle niecodziennym zadaniom.

Więcej…
  
Senioralne degustacje kulturalne
Wtorek, 16 Maj 2017 | Przeczytany 1507 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0009 DSC 0023

W dniu 15 maja 2017 r. w słoneczne,majowe popołudnie, seniorzy z gminy Kawęczyn i Rzgów uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Muzycznego w Łodzi na koncert „Nasz portret - piosenki Osieckiej, Kofty i Młynarskiego”.

Jest to pierwsza wyjazdowa „degustacja kulturalna” zorganizowana w ramach realizowanego przez KSS projektu pn. ”Rozsmakowani w kulturze” , współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Celem zaplanowanych wyjazdów jest pragnienie „zaszczepienia” wśród seniorów potrzeb związanych z kulturą i rozbudzenie chęci uczestnictwa w kulturze. Te spotkania służą odpowiedniemu przygotowaniu adresatów do aktywności kulturalnej jako aktywności twórczej, odtwórczej, odbiorczej, organizacyjnej i animacyjnej związanej z kulturą.

Inscenizowany koncert piosenki aktorskiej został wykonany przez artystów związanych z Teatrem Muzycznym. To wydarzenie artystyczne  z tekstami mistrzów słowa przygotowany w nowych aranżacjach Krzysztofa Brzezińskiego jest propozycją skomentowania otaczającej nas rzeczywistości oraz (stereotypowych?) cech i tak zwanych zachowań narodowych. Dziesięć osób trafia do Baru Polskiego gdzie, niczym bohaterowie „Wesela” Wyspiańskiego, stają się personifikacją naszych egzystencjalnych frustracji oraz romantyczno-patriotycznego ducha.

Seniorzy rozsmakowywali się wyśmienitą interpretacją utworów znanych mistrzów polskiej sceny teatralno-muzycznej. Pełna publiczności widownia znakomicie bawiła się przy takich nieśmiertelnych przebojach jak "Ach życie kocham cię nad życie", "Niech żyje bal", "W Polskę idziemy", "Bo ja jestem proszę pana na zakręcie" czy "Cyganek".

Zintegrowani seniorzy, pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do domów, z ogromnym „apetytem”  na kolejne zaplanowane degustacje kulturalne.

logo asos

  
Integracyjna moc grupy międzypokoleniowej z Goliny w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia”
Czwartek, 27 Kwiecień 2017 | Przeczytany 1376 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

baner

Osoby dorosłe, seniorzy i młodzież  (grupa 25 osób) spotkali się na pierwszych warsztatach aby lepiej się poznać, zintegrować i w miłej atmosferze rozpocząć przygodę z projektem, którego celem jest rozwijanie kompetencji kulturalnych, społecznych, osobistych, a co najistotniejsze ekspresji kulturalnej i budowanie więzi z pozostałymi mieszkańcami. Zainicjowana przestrzeń ma służyć temu aby uczestnicy, reprezentanci różnych pokoleń mieli okazję ze sobą współpracować, rozmawiać, wymieniać się doświadczeniem oraz nabywać umiejętności, które niezależnie od ich wieku, pomogą aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalno-społecznym swojej małej ojczyzny.

Spotkanie zorganizowane przy współpracy z opiekunką grupy Panią Żanettą Matlewską, gospodarzem zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej w Golinie, przebiegło w  fantastycznej atmosferze z pełnym zaangażowaniem ze strony uczestników i trenera.

Techniki pracy zaproponowane przez prowadzącą trenerkę dramy Panią Olgę Stobiecką-Rozmiarek wzbudziły wielkie zainteresowanie, przyczyniły się do wyzwolenia twórczych potencjałów, a co najważniejsze pobudziły do dobrej zabawy i integracji grupy międzypokoleniowej, zapewniając sukces pierwszego spotkania. 

Była moc, energia, niezliczona liczna uśmiechów i niezapomnianych wrażeń.

Więcej…
  
Seniorzy rozpoczęli przygodę z projektem pn. "Rozsmakowani w kulturze"
Piątek, 21 Kwiecień 2017 | Przeczytany 1331 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

warszaty

Seniorzy (osoby w wieku 60+) z gminy Rzgów i Kawęczyn rozpoczęli pierwsze z serii zajęć w ramach projektu KSS „Rozsmakowani w kulturze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. 

Pełni radości, chęci działania i ambicji przez najbliższe miesiące będą uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach, które mają na celu wzrost uczestnictwa seniorów w lokalnej kulturze, pobudzenie zainteresowań twórczością kulturalną i nakierowanie na aktywny w niej udział oraz pozyskanie nowych umiejętności, wzrost świadomości i ekspresji kulturalnej.

Przeprowadzony warsztat integracyjno-rozwojowy stanowił energetyczną i zaskakującą rozgrzewkę,  „ożywienie” na początku przygody z projektem. Uczestnicy pobudzeni do kreatywnego działania, poznawali się nawzajem, odkrywali potencjały, rozmawiali i wymieniali doświadczeniami. Warsztat poprowadziła Pani Olga Stobiecka-Rozmiarek, trenerka Dramy i edukacji międzykulturowej

Więcej…
  
Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa
Wtorek, 11 Kwiecień 2017 | Przeczytany 1649 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

stopka  2 krajowe

Drodzy mieszkańcy wsi, liderzy, sołtysi, samorządowcy,                                                                         

Serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji konkursu pn. „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”, skierowanego do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. 

Celem konkursu jest promowanie najlepszych i najciekawszych projektów finansowanych w ramach funduszu sołeckiego oraz identyfikacja najbardziej aktywnych mieszkańców terenów wiejskich, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Pragniemy dostrzegać i docenić tych, którzy są aktywni, mają pomysły i chcą się nimi dzielić. 

Ocenie podlegają dwie kategorie:

I. Najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego 

II. Najaktywniejszy mieszkaniec wsi.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 69

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy