Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
„25 lat pielgrzymowania sołtysów i środowisk wiejskich do Sanktuarium Matki Bolesnej w Licheniu”
Poniedziałek, 10 Lipiec 2017 | Przeczytany 1192 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

DSC 0413 DSC 0349

Powitania uczestników nabożeństwa dokonał Ireneusz Niewiarowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. W swoim przemówieniu objął wspomnieniami wiele ważnych osób, wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla Ojczyzny, wsi i jej mieszkańców. Środowiska wiejskie swoje pielgrzymowanie rozpoczęły w 1993 roku przekształcając niewielką pielgrzymkę rolników za zgodą śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, z życzliwym przyjęciem ks. Kustosza Eugeniusza Makulskiego i z pomocą śp. ks. Infułata Antoniego Łassy. W dobrej atmosferze Lichenia narodziło się Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, w 1994 r. powstał Komitet Założycielski Stowarzyszenia, a w 1995 r. odbyła się I Walne i wybór jego władz. Równolegle rozwijała się pielgrzymka i struktury stowarzyszenia. 

 

- Każda pielgrzymka była okazją do przedyskutowania i przemodleń problemów społecznych, publicznych, spraw wsi, sołectwa i sołtysów. Wyjątkowym był rok 1999, Licheń nawiedził Jan Paweł II a my swoją pielgrzymką wkomponowaliśmy w Jego obecność. Tu też dyskutowaliśmy m.in. o idei funduszu sołeckiego, który udało się w 2009 i 2014 przyoblec w ustawy i jest on największym sukcesem KSS i sołectw, ważnym zadaniem na przyszłość – podkreślał Ireneusz Niewiarowski. Podczas pielgrzymek towarzyszyło liderom wiejskich wspólnot wielu dostojnych gości oraz najważniejsze osoby w państwie. W 2001 roku we wspólnej modlitwie i konferencji uczestniczył premier Jerzy Buzek, a spotkanie było finałem spotkań regionalnych informujących i zachęcających do przystąpienia do UE.

- Jestem pewien, ze mamy swój udział w zwycięskim referendum i dziś możemy dziękować, że tak się stało. Przez te 25 lat bardzo pozytywnie Polska się zmieniła, wypiękniała i wzbogaciła. Mamy oczywiście problemy, które trzeba rozwiązywać, dlatego dalej będziemy starali się pielgrzymować, umacniać w modlitwie i szukać dobrych rozwiązań dla polskiej wsi i jej mieszkańców – mówił I.N.

Mszy świętej przewodniczył wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański a homilię wygłosił ks. Prałat Ireneusz Juszczyński, który mówił: „Licheń, nie tylko z ludzkiego punktu widzenia, ale z Bożej łaski został obrany spośród wielu sanktuariów za miejsce corocznych pielgrzymek sołtysów i środowisk wiejskich do Matki Bożej. Tu lepiej odczytujemy nasze powołanie i codzienne zadania. Jesteśmy by czynić nasz rachunek sumienia, katolika i Polaka.  Taki jest sens naszej tu obecności u stóp Matki Bożej, naszego pielgrzymowania polskiej wsi do swojej Patronki”. Nabożeństwo uświetniły licznie przybyłe poczty sztandarowe stowarzyszeń członkowskich z kraju.  Po zakończonej eucharystii uczestnicy pielgrzymki zgodnie z tradycją złożyli kwiaty przy  grobie śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, wieloletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, ich przyjaciela.

Z okazji jubileuszu Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wydało broszurę podsumowującą dorobek dotychczasowych pielgrzymek pt.: „25 lat pielgrzymowania sołtysów i środowisk wiejskich do Sanktuarium Matki Bolesnej w Licheniu”. Wydanie trafiło do rąk  uczestników konferencji  „Wiejska Polska”, która była wydarzeniem towarzyszącym obchodom i miała miejsce w Domu Pielgrzyma ARKA w godzinach dopołudniowych.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy