Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Kultura połączyła pokolenia
Poniedziałek, 4 Grudnia 2017 | Przeczytany 1302 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego             Festiwal Kultury kółko                     Logo KSS

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów zorganizowało w dniu 3 grudnia br. przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Golinie i gminą Golina, Festiwal Kultury Lokalnej, który jest zwieńczeniem 10-miesięcznej  pracy grupy międzypokoleniowej w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia”, który był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Celem projektu było rozwijanie kompetencji kulturalnych, społecznych, osobistych oraz pobudzanie kreatywności i ekspresji kulturalnej mieszkańców gminy Golina oraz stwarzanie przestrzeni do ich integracji z pozostałymi członkami małej ojczyzny na rzecz rozwoju i krzewienia lokalnej kultury.

Międzypokoleniowy zespół rozpoczął swoją przygodę z projektem biorąc udział w warsztatach integracyjno-rozwojowych a następnie wokalnych, podczas, których szlifowali swój warsztat pod batutą doświadczonego instruktora Krystiana Webera. Przyjemne dla ucha melodie wypełniały cotygodniowo nie tylko mury biblioteki, gdzie odbywały się zajęcia ale i cały rynek. Warsztaty dowiodły, że w grupie jest w POTENCJAŁ i ogromne pokłady pozytywnej ENERGII. Wszyscy bawili się znakomicie. Grupa rosła w siłę. Do „nakręconych” muzycznie uczestników dołączały nowe osoby, które chciały uczestniczyć w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Największym wyzwaniem było ułożenie tekstu piosenki o gminie oraz nadanie nazwy zespołowi, ale i z tymi zadaniami grupa poradziła sobie śpiewająco. Moc „dobrej roboty” wykonał instruktor, który skomponował muzykę do tego utworu. 

Wspólny sukces projektu jest okazją do świętowania, co sprzyja zacieśnianiu więzi z pozostałymi członkami lokalnej wspólnoty i tworzeniu pomysłów na kolejne inicjatywy.Ciekawie zaaranżowany Festiwal Kultury Lokalnej  miał miejsce podczas dni otwartych nowo wybudowanej hali widowiskowo-sportowej w Golinie. Mieszkańcy gminy spisali się na medal, wypełniając ten imponujący obiekt po brzegi swoją obecnością. Przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością swój dorobek prezentowali zaproszeni przedstawiciele różnych grup wiekowych: ludowi artyści, rękodzielnicy, wokaliści, soliści oraz zespoły dziecięce i młodzieżowe, które uświetniły spotkanie przepięknie przygotowanym programem artystycznym. „Zarażali” oni swoją pasją, motywowali i zachęcali do rozwijania zainteresowań, owocnego wykorzystywania posiadanego potencjału.  Przysłowiową wisienkę na torcie stanowił występ nowo powstałego w ramach projektu zespołu pn.: „Wokaliza”, który zaprezentował bogaty repertuar. Dumą zespołu jest oczywiście stworzony hymn o Golinie, którego wykonanie zostało przyjęte gromkimi oklaskami. Kunsztownie napisany tekst nawiązuje do historii gminy, posiadanych zasobów a przede wszystkim niezwykłej gościnności członków lokalnej wspólnoty.  Przebojem okazała się również ciekawa, muzyczna aranżacja utworu „Oczy zielone”. Gorące rytmy utworu porwały za serca przybyłych gości, którzy licznie włączyli się do wspólnego śpiewania, również pozostałych utworów. Byli pod wrażeniem zarówno nowo otwartej hali i sukcesu projektu, który niewątpliwie jest imponujący. Członkowie zespołu spotkali się z akceptacją, uznaniem uczestników festiwalu. Za swój trud, poświęcenie, zaangażowanie, a przede wszystkim wypracowane rezultaty otrzymali dyplomy i drobne upominki, które będą towarzyszyć im w dalszej muzycznej przygodzie. Zespół zdradził w tajemnicy, że planuje już niebawem wyruszyć w trasę koncertową aby zachęcać innych do aktywnego włączania się w działania kulturalne swoich małych ojczyzn.

Relacja z festiwalu ze strony Telewizji TTR:

http://ttr24.pl/2017/12/05/drzwi-otwarte-golinskiej-hali/

Wykonania utworów przez zespół "Wokaliza" podczas Festiwalu Kultury Lokalnej:

https://www.youtube.com/watch?v=36LL92Ml9Ug&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=rS-cpDMmeZk&feature=youtu.be

 

 

DSC 0080      DSC 0069

DSC 0044 DSC 0092DSC 0097

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy