Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Festiwalowa moc kultury w Rzgowie
Poniedziałek, 11 Grudnia 2017 | Przeczytany 1230 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

  DSC 0007  DSC 0016

Dnia 8 grudnia w piątkowe popołudnie Dom Kultury im. Zofii Urbanowskiej w Kowalewku wypełnił klimat kultury a rozpalony ogień w kominku dodawał atmosfery rodzinnego ciepła i świątecznego nastroju. W miejscu mającym duże znaczenie historyczne dla mieszkańców gminy miało niezwykłe wydarzenie, zorganizowany został Festiwal Kultury Lokalnej jako podsumowanie 10-miesięcznych degustacji kulturalnych grupy seniorów z gminy Rzgów w ramach projektu pn. „Rozsmakowani w Kulturze” realizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rzgowie. Projekt obfitujący bogactwem różnorodnych działań miał na celu wzrost uczestnictwa mieszkańców lokalnych wspólnot w wieku 60+ w lokalnej kulturze, pobudzenia zainteresowań seniorów twórczością kulturalną i nakierowanie na aktywny w niej udział oraz pozyskanie nowych umiejętności. Realizacja jego była możliwa dzięki ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Organizatorzy lokalni zorganizowali prawdziwą dla ciała i ducha ucztę kulturalną, a wyśmienite menu artystyczne wypełniły uświetniły występy  zespołów dziecięcych, młodzieżowych, wokalistów z terenu gminy Rzgów, które przygotowały bogaty program. Uczestnicy rozkoszowali się tańcem, śpiewem, zaprezentowanymi scenkami gwarowymi, recytacją ballad itp. Na scenie wystąpili mali i duzi przedstawiciele rzgowskiej wspólnoty, którzy chętnie i aktywnie włączają się w krzewienie lokalnej kultury. Widać, że mieszkańcy gminy mają moc i ogromny potencjał, który rozkwita.

Stoły obfitowały różnorodnością rękodzielniczych cudeniek, wykonanych przez seniorów na zajęciach oraz lokalnych twórców ludowych, rękodzielników, pasjonatów sztuki ludowej. Dopełnieniem atrakcji tego dnia był przedstawiony reportaż filmowy, stanowiący fotograficzną i filmową relację (wspomnienia) z kilkumiesięcznych działań grupy senioralnej. Punkt kulminacyjny stanowił występ nowo powstałego zespołu senioralnego „Dojrzałe małolaty”, który zaprezentował arcydzieło wokalne -  napisany w ramach projektu hymn Rzgowa, pn. „Pieśń rzgowska” oraz przygotowany bogaty repertuar znanych i mniej znanych piosenek, które znalazły się na kartach opracowanego śpiewnika pn.: „Śpiewnik na poprawę humoru”. 

Organizacja Festiwalu spotkała się z ogromnym uznaniem uczestników. Gratulacjom, życzeniom i podziękowaniom nie było końca. Można rzec śmiało mieszkańcy gminy Rzgów rozsmakowali się w kulturze na całego i chcą chętnie uczestniczyć w kolejnych przygodach.

Hymn gminy Rzgów w wykonaniu  jego twórców - nowopowstałego zespołu wokalnego „Dojrzałe małolaty”

 

https://www.youtube.com/watch?v=S8KFRLxdcX4&feature=youtu.be

Śpiewnik na poprawe humoru - w wersji PDF

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy