Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Festiwal Kultury Lokalnej w Kawęczynie
Poniedziałek, 18 Grudnia 2017 | Przeczytany 1292 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

  DSC 0015 DSC 0112  DSC 0069

W piątek 15 grudnia br. odbył się Festiwal Kultury Lokalnej, będący zwieńczeniem 10-miesięcznych degustacji kulturalnych 20-osobowej grupy osób w wieku 60+ z gminy Kawęczyn w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów pn.: „Rozsmakowani w kulturze”. Tym razem miał on miejsce w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie.

Projekt obfitujący bogactwem różnorodnych działań miał na celu wzrost uczestnictwa mieszkańców lokalnych wspólnot w wieku 60+ w lokalnej kulturze, pobudzeniaainteresowań seniorów twórczością kulturalną i nakierowanie na aktywny w niej udział oraz pozyskanie nowych umiejętności. Realizacja jego była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Swój premierowy występ miał nowo utworzony zespół wokalny „Kawęczyniacy”, który zaprezentował napisany hymn Kawęczyna i przygotowany repertuar znanych piosenek biesiadnych, które znalazły się  na kartach opracowanego śpiewnika pn. „Piosenka jest dobra na wszystko”. Do wspólnego wykonania utworów włączyli się aktywnie duzi i mali mieszkańcy kawęczyńskiej wspólnoty.Wydarzenie uświetniły występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych z gminy Kawęczyn oraz Zespół Tańca Ludowego Brudzewiacy. Młodzież w przepięknych ludowych strojach zaprezentowała Poloneza, Polkę oraz Siut Tańców Lubelskich według choreografii instruktora Pawła Tomczyka, dostarczając moc wrażeń artystycznych.

Nie mogło zabraknąć również miejscowych artystów, rękodzielników, pasjonatów lokalnego dziedzictwa, którzy prezentując swój dorobek artystyczny uświetnili to niezwykłe przedsięwzięcie. Owoce swojej pracy zaprezentowali m.in.: Paulina Woźniak (cykl artykułów wspomnień osób zamieszkujących gminę Kawęczyn, które ukazują się pod nazwą  „Blask wspomnień” na łamach „Kawęczyniaka”, Sylwester Dzikowski (bogaty zbiór staroci: moździerzy, lamp naftowych, przedmiotów domowego użytku, naczyń kamionkowych i galanterii z żeliwa), Alina Bartosik (wyroby rękodzielnicze z papieru, filcu, biżuteria sutasz itp., Katarzyna Podkowska (przedmioty wykonane z papieru metodą origami, Środowiskowy Dom Samopomocy w Młodzianowie (bogactwo dekoracji i ozdób świątecznych), dzieci ze Szkoły Podstawowej (szopki bożonarodzeniowe). Za współpracę i ogromne zaangażowanie w sukces projektu uczestnicy otrzymali z rąk Prezesa Ireneusza Niewiarowskiego i wójta Jana Nowaka, certyfikaty oraz pamiątkowe fotoksiążki. 

Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze, przy melodiach przepięknie wykonanych kolęd przez Joachima Tylkę oraz najmłodszą uczestniczkę festiwalu Klaudię Tylkę. Uczestnicy mogli też podziwiać przepiękne rękodzieła wykonane przez seniorów podczas warsztatów oraz reportaż stanowiący filmową relację z przygody z kulturą, jaką mieli okazje doświadczyć seniorzy z Kawęczyna.

 Wykonanie hymnu gminy Kawęczyn przez nowo powstały zespół "Kawęczyniacy"

spiewnik2

asos logo ai-01

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy