Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Z dewizą "ludzkie ku boskiemu" - XXVI Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Lichenia
Środa, 4 Lipiec 2018 | Przeczytany 682 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0308  DSC 0288

W dniu 1 lipca w przeddzień uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej do Sanktuarium  w Licheniu przybyły liczne delegacje mieszkańców terenów wiejskich na kolejną XXVI już Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich. W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, dyrektor Departamentu PROW Pani Izabela Mroczek, Prezes Sławomir Siwek, reprezentujący Kapitułę Nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego, oraz wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele organizacji wiejskich.  Podczas mszy świętej, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański sołtysi liderzy wiejscy dziękowali licheńskiej Pani za liczne łaski jakie za jej pośrednictwem otrzymali i prosili o błogosławieństwo na dalsze lata pielgrzymowania. Modlitwy kierowali w szczególności za dusze św. pamięci ks. biskupa Romana Andrzejewskiego, duszpasterza rolników w 15 rocznicę jego śmierci. 

Powitania uczestników nabożeństwa i krótkiego wspomnienia biskupa, współtwórcy Pielgrzymek, dokonał Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów: - Biskup Roman był naszym przewodnikiem duchowym, mentorem i wielkim autorytetem. Żegnaliśmy go z bólem i żalem, ale też byliśmy i jesteśmy wdzięczni za chwile z nim spędzone, za wspólne pielgrzymowanie – był na wszystkich naszych pielgrzymkach do 2003 roku włącznie. Ks. biskup Roman Andrzejewski był człowiekiem renesansu, wybitnym, kaznodzieją, naukowcem rozmiłowanym w łacinie, znawca Cycerona, nigdy nie zapominający o swoich korzeniach. Podkreślał, że wieś jest jego miłością. Często wspominał ojca rolnika i sołtysa. Biskup Roman był dobrym gospodarzem dbającym o polską wieś. Wspomagał samorząd lokalny, był biskupem trudnego czasu – stanu wojennego, a później, po odzyskaniu wolności w 1989 roku, trudnych początków Wolnej Polski. 

Podnosił na duchu współczesnego człowieka, wlewał w serca rolników potrzebną im nadzieję. Uczył nas miłości do Ojczyzny, do polskiej tradycji, kultury, języka. Pokazywał, że miłość ta przejawia się również w codziennej służbie dla małych ojczyzn – wiosek, gmin, miast, w których żyjemy. Nazywał tę miłość odpowiedzialnością. Dziękujemy mu za to wszystko modlitwą -  mówił I. Niewiarowski.

Wydarzenie uświetniły poczty sztandarowe stowarzyszeń członkowskich, sołtysów,  druhów OSP oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Morzyczynie, która od niedawna nosi imię księdza biskupa. Po zakończonej eucharystii uczestnicy pielgrzymki udali się przed grób zmarłego aby złożyć kwiaty i wsłuchać się w słowa modlitwy oraz kolejnych wspomnień, które wygłosił ks. prałat Ireneusz Juszczyński. 

Z okazji rocznicy śmierci Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i EFRWP wydały okolicznościową broszurę poświęconej postaci ks. biskupa zatytułowaną   „Z dewizą – ludzkie ku boskiemu”. Wydanie trafiło do rąk  uczestników konferencji  „Wiejska Polska”, która była wydarzeniem towarzyszącym obchodom i miała miejsce w Domu Pielgrzyma ARKA w godzinach dopołudniowych.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy