W dniu 29 listopada 2018 r., w klimacie tradycji andrzejkowych zabaw, mieszkańcy gminy Rzgów i zaproszeni goście przybyli w gościnne progi sali OSP w Sławsku aby wspólnie świętować sukces pracy międzypokoleniowej grupy, która przez ostatnie 10 miesięcy poznawała taneczne smaki kultury. Festiwal Kultury Lokalnej zainagurowany w zeszłym roku ma dziś już drugą swoją odsłonę, wpisując się tym samym na stałe w kalendarz wydarzeń mających na celu promocje i krzewienie lokalnej kultury w gminie Rzgów. Rozpoczęto go ludowym akcentem czyli prezentacją poloneza oraz wokalnym wykonaniem znanych przyśpiewek. Po czym zespół zaprezentował ciekawy układ choreograficzny tańców wielkopolskich. Wreszcie przyszedł czas na wyczekiwany przez wszystkich pokaz tańców towarzyskich. Gorące rytmy cha-chy zaprezentowali najmłodsi członkowie grupy, którzy następnie przy udziale dorosłych wykonali żywiołowego rock-end- rola. Pokaz tańców towarzyskich zakończył się walcem angielskim w wykonaniu seniorów. To była prawdziwa uczta dla ciała i ducha. Dobra zabawa, towarzyszący uśmiech na twarzach tancerzy świadczy o tym, że ruch i muzyka potrafi uwolnić nieznane dotąd emocje, pokonać słabości a przede wszystkim wzmocnić poczucie własnej wartości. Trud, poświęcenie i ogrom wykonanej pracy został wynagrodzony członkom międzypokoleniowej grupy gromkimi brawami. Otrzymali również dyplomy i drobne upominki, które będą przywracać bagaż niezapomnianych wspomnień z tej imponującej tanecznej podróży.
Jak na charakter wydarzenia przystało, Festiwal Kultury Lokalnej uświetnili swoją obecnością również lokalni artyści, rękodzielnicy, twórcy ludowi m.in. młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Osieczy z bogatym repertuarem wokalno-instrumentalnym i tanecznym. Tu szczególny podziw i uznanie należy skierować dla dziecięcego zespołu ludowego „Osieczanki” i ich opiekunów za ogromne zaangażowanie i wkład na rzecz kultywowania dziedzictwa i tradycji. Swój dorobek artystyczny śpiewającą zaprezentowali seniorzy - członkowie chóru Dominium. „Zarażali” oni swoją pasją, motywując tym samym do rozwijania zainteresowań, owocnego wykorzystywania posiadanego potencjału. Taneczny klimat udzielił się publiczności, która aktywnie włączyła się do wspólnych wiraży na parkiecie. Można śmiało rzec, że był to magiczny wieczór wypełniony tańcem, muzyką i śpiewem. To ciekawie zaaranżowane wydarzenie obfitujące w moc atrakcji stanowi zachętę dla członków lokalnej wspólnoty do podejmowania wspólnych działań mających na celu krzewienie lokalnej kultury i czerpanie z lokalnych zasobów.
Projekt pn.: „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło”. Był realizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną a współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Dodaj komentarz
|