Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa 2010
Środa, 4 Sierpień 2010

W dniu 29 maja br., w przeddzień XVIII Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Lichenia odbyło się III Seminarium i Wystawa „Odnowa Wsi Wielkopolskiej” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, podczas którego ogłoszono listę nominowanych do nagrody „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa 2010”.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego reprezentowała Anna Kurowska, a warsztaty prowadzili: Karol Mojkowski ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i Jarosław Lisiecki ekspert odnowy wsi. Aż z Brazylii do Lichenia przyleciał ksiądz Kazimierz Ołdak, który z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusji na temat odnowy wsi i doświadczeń z realizacji funduszu sołeckiego. W seminarium uczestniczyło blisko dwustu sołtysów i liderów wiejskich z całej Polski, a także wójtów i burmistrzów, bo do nich wszystkich, jak podkreślił prezes Ireneusz Niewiarowski, jest ono skierowane.
– Trzeba dostrzegać tych, którzy są aktywni, mają pomysły i chcą się tymi pomysłami dzielić. Na bazie dobrych przykładów można pobudzać działania innych, bo w każdym regionie Polski pojawiają się ludzie, którzy chcą włączyć się w ruch obywatelski – powiedział Ireneusz Niewiarowski.– Dlatego wspólnie z tygodnikiem „Życie Konina” i „Głosem Wielkopolskim” Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów ogłosiło w czterech powiatach: konińskim, kolskim, słupeckim i tureckim konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa 2010”. Mamy nadzieję, że w następnych edycjach poszerzymy go na całą Wielkopolskę. Konkurs skierowany jest do sołectw, które w 2010 roku realizują przedsięwzięcia w ramach Funduszu Sołeckiego.
W Licheniu zaprezentowano pięć sołectw nominowanych w konkursie, jego rozstrzygnięcie nastąpi w grudniu tego roku. Najlepsze sołectwo otrzymało dyplom, statuetkę i nagrodę rzeczową. Wśród nominowanych znalazły się sołectwa: Lisice – gm. Dąbie (plac zabaw dla dzieci), Stare Miasto – gm. Stare Miasto (chodnik i ścieżka rowerowa), Brdów – gm. Babiak (molo), Rysiny Kolonia – gm. Kłodawa (plac zabaw dla dzieci), Izabelin – gm. Kramsk (garaż). Nominacje wręczyli red. Olga Żaryń z „Głosu Wielkopolskiego” i senator Ireneusz Niewiarowski.
W przyjętym stanowisku uczestnicy III Seminarium Odnowa Wsi Wielkopolskiej z uznaniem przyjęli postawę wielu rad gmin w Polsce, które podjęły decyzje o uchwaleniu funduszu sołeckiego. Dzięki niemu zwiększyły się możliwości realizacji istotnych projektów dla społeczności lokalnych. W tym roku nastąpił znaczny wzrost liczby podjętych uchwał. Obecne tragiczne wydarzenia związane z powodzią dobitnie podkreślają rolę sołtysa jako lidera wsi, pokazują też, że spontaniczne, wspaniałe działanie może być wzmacniane codzienną wcześniejszą pracą. Dziękujemy wszystkim sołtysom i mieszkańcom wsi za zaangażowanie w ratowanie ludzi i mienia. Dziś potrzeba nowego impulsu dla rozwoju samorządności i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Mógłby być nim system wspierania przez odpowiednie programy aktywności obywatelskiej – czytamy w oświadczeniu.

 

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy