Projekt Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów zatytułowany „Między nami seniorami” jest dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2012-2013.
czas realizacji: czerwiec-grudzień 2013 r.
Celem głównym projektu było przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie wsparcia rozwoju i aktywizacji seniorów oraz zmiana postrzegania osób starszych w społeczności. Projekt odpowiada na dominującą potrzebę wzmacniania kompetencji osób starszych w pełnieniu różnych ról społecznych oraz współtworzenia możliwości i warunków do godnego życia w okresie starości.
Projekt polegał na organizacji cyklu spotkań edukacyjnych, które składały się z części wy-kładowej na temat profilaktyki zdrowia i promocji zdrowego trybu życia, warsztatów rozwojowych i części aktywizującej. Został opracowany biuletyn prezentujący aktywną działalność seniorów oraz ukaże się cykl artykułów na łamach „Gazety Sołeckiej”. W ramach projektu zostało przeprowadzo-ne doradztwo rozwojowe i zorganizowane wyjazdy studyjne dla uczestników. Edukacja na rzecz aktywnego starzenia się zrealizowana w ramach projektu miała na celu podniesienie poziomu wiedzy i praktycznych umiejętności grupy osób w wieku 50+ w zakresie uczestnictwa i rozwijania form aktywności społecznej w oparciu o zindywidualizowany potencjał społeczno-zawodowy osób starszych.
Działania projektu
Cykl 10 spotkań edukacyjnych dla 8 grup w gminach: Dąbie, Golina, Grzegorzew, Koło, Kłodawa, Rychwał, Tuliszków i Turek.
1. wykłady na temat profilaktyki zdrowia i promocji zdrowego trybu życia prezentujące ogólne zasady żywienia - dostosowanie diety do wieku, profilaktykę najczęściej występujących chorób osób w starszym wieku, konwencjonalne i niekonwencjonalne metody leczenia oraz pozytywne aspekty zdrowotne w aktywności sportowej.
2. warsztaty rozwojowe sprzyjały lepszemu funkcjonowaniu seniorów w społeczeństwie. Zwiększyły kompetencje społeczne i przekonanie na własny temat: swoich cech, typowych zachowań, emocji, w kon-takcie z innymi osobami. Uczestnicy pozyskali wiedzę w zakresie własnych predyspozycji, atrybutów i umiejętności, które będą stanowić bazę do zaangażowania w działalność spo-łeczną.
3. część aktywizująca to przeprowadzenie wspólnych działań gdzie dużym zainteresowaniem cieszyło się rękodzie-ło, w tym wiklina papierowa, decoupage, kwiaty z papieru i masa solna. Zajęcia stanowiły świetną zabawę dla seniorów oraz dały możliwość rozwoju własnego talentu czy zaintereso-wania nowymi możliwościami spędzania czasu.
Dwugodzinne doradztwo indywidualne Działanie to miało na celu przygotowanie i wsparcie seniorów w określeniu swojej ścieżki rozwoju, stworzenie własnego pomysłu i sprawdzenie możliwości funkcjonowania w społeczności. Doradca pomógł: zdiagnozować potencjał danej osoby, przełamać osobiste bariery i ograniczenia w zakty-wizowaniu się, zaplanować działania, które powinny być realizowane, aby uaktywnić się społecznie, wskazać możliwości realizacji aktywności.
Wyjazd studyjny do gminy Kłodawa Seniorzy zapoznali się z działalnością, sposobami spędzania wolnego czasu, zainteresowaniami, pasjami i aktywnością „kłodawskiej grupy”. Wyjazd umożliwił nawiązanie kontaktów, wymianę doświadczeń i utwierdził w słuszności podejmowania trudu zaktywizowania się i otwarcia na świat. Podczas spotkania integracyjnego seniorzy zwiedzali ciekawe miejsca: Kopalnię Soli „Kłodawa”, Lipowy Gościniec z Eko Muzeum w Krzykosach, placówkę edukacyjno-muzealną Centralnego Ar-chiwum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Leszczach, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie a w Pomarzanach Fabrycznych zobaczyli powstałe tam inicjatywy lokalne, które zaprezentowali im przedstawiciele Stowarzyszenia „Solna Dolina” Lokalna Grupa Działania.
W ramach promocji projektu został zrealizowany reportaż telewizyjny, wydany biuletyn oraz ukazał się cykl artykułów w „Gazecie Sołeckiej”.
|