Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
NASZE WYDAWNICTWA

Na coś, a nie dla kogoś
Niedziela, 20 Grudnia 2015
Wkładka listopadowa

Część sołtysów i rad sołeckich podchodzi do funduszu sołeckiego z założeniem wyniesionym jeszcze z czasów, gdy dysponowali tzw. odpisami sołeckimi.

Treść całego artykułu Tutaj

 

Ramy ustawowe zamiast konkretów
Piątek, 20 Listopad 2015
Wkładka listopadowa

Dobra komunikacja władz gminy z mieszkańcami to podstawowy warunek faktycznego a nie formalnego uczestnictwa mieszkańców w życiu publicznym na poziomie lokalnym. O tym jakie błędy są popełniane w tej materii przez osoby zasiadające we władzach gmin pokazuje historia, która zdarzyła się w podwarszawskich Łomiankach.

Treść całego artykułu Tutaj

  
Gdy kwoty nie starczy
Czwartek, 15 Październik 2015
pubn8 15

Jest dużo sołectw, mających bardzo ambitne plany; na przykład takie jak zakup gruntu pod budowę świetlicy wiejskiej, domu ludowego, albo placu zabaw itp. Okazuje się bowiem, że na ich terenie nie ma żadnych wolnych gruntów, które są własnością gminy i nadają się do postawienia na nich takich obiektów.

Treść całego artykułu Tutaj

  
Znaczenie zebrania wiejskiego dla funduszu sołeckiego
Środa, 23 Wrzesień 2015
Wkłdka sierpniowa

O zebraniu wiejskim w aktualnym ustroju naszego państwa mówi się czasami, że jest to relikt demokracji bezpośredniej we współczesnej Europie. Ale określenie „relikt” nie ma w tym przypadku negatywnego wydźwięku. Bo jednocześnie podkreśla się, że zebranie wiejskie w polskim sołectwie odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu sprawami lokalnymi poprzez mechanizm funduszu sołeckiego i inne narzędzia udziału społeczności lokalnych w zarządzaniu sprawami publicznymi na poziomie sołectw, a więc najbliżej mieszkańców.

Treść całego artykułu Tutaj

  
Fundusz sołecki kreuje społeczeństwo obywatelskie
Czwartek, 20 Sierpień 2015
Wkładka listopadowa

Wyjątkowość funduszu sołeckiego polega na tym, że jest on narzędziem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym, wspierającym poczucie odpowiedzialności mieszkańców wsi za rozwój sołectwa – mówi dr Ilona Matysiak, socjolog wsi.

Treść całego artykułu Tutaj

  
Prawne uwarunkowania funduszu sołeckiego
Poniedziałek, 20 Lipiec 2015
Bez tytułu

Fundusz sołecki to wydzielone środki w budżecie gminy, a nie funduszcelowy, co może sugerować jego nazwa. Tyle że ich przeznaczenie jest z góry ściśle określone – mają służyć do sfinansowania przedsięwzięć wskazanych przez zebrania wiejskie określonych sołectw w danej gminie.

Treść całego artykułu Tutaj

  
Rola jednostek samorządu terytorialnego w umacnianiu funduszu sołeckiego
Poniedziałek, 12 Styczeń 2015
5-14

Jednostki samorządu terytorialnego, nie tylko gminy, także powiaty i województwa samorządowe, mogą i powinny odegrać większą niż dotychczas rolę w umożliwianiu udziału społeczności lokalnych w zarządzaniu sprawami lokalnymi. ...

 Pobierz Plik 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 9

rusza21a

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy